Wiążąca informacja taryfowa WIT
Wiele osób planujących rozpocząć przygodę z importem lub eksportem towarów opóźnia lub odkłada decyzję o prowadzeniu tego rodzaju interesów przez formalności celne, które stoją na drodze do ich realizacji. O ile potrafią prawidłowo wystawić fakturę, zlecić transport, zamówić towar – to już wezwanie do odprawy celnej szerokiemu gronu przedsiębiorców przysparza szybsze bicie serca. Powiadomienia o spodziewanych przesyłkach wysyłane przez kurierów brzmią zawile, niezrozumiale i rodzą pytania: o jaki rodzaj procedury chodzi?, co to jest HS lub WIT?, jak przetłumaczyć towar by urząd go oclił?. Itd. itp.
Pomijając te wszystkie aspekty niewątpliwie jednym z najważniejszych z nich jest prawidłowe zaklasyfikowanie towaru który kupujemy lub sprzedajemy, poprzez przeszeregowanie go do odpowiedniego kodu taryfy celnej. Na początek brzmi to dość prosto.
Na przykład:
Mamy do wysłania do naszego klienta w Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii część do wytłaczarki. Dla urzędu celnego ma jednak znaczenie, czy to jest część ogólnie stosowana, czy dedykowana dla tego określonego modelu maszyny, wykonana ze stali lub innych materiałów. Ponadto ważne jest, czy nie jest to maszyna będąca towarem podwójnego zastosowania, a jeżeli tak, to czy wysyłka tej konkretnej części podlega kontroli lub ograniczeniom w wywozie?
Zaczynając tego rodzaju proces analityczny najważniejsze jest ustalenie prawidłowego kodu taryfy celnej, który posłuży do odprawy. Tam też znajdziemy informacje związane z klasyfikacją, regulacjami, umowami handlowymi oraz ograniczeniami w przewozie. Wiedząc, jakie grożą nam przykre konsekwencje z powodu źle dobranego kodu HS (patrz: poprzedni artykuł) wolelibyśmy mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni deklarując towar na urzędzie.
Co jednak, gdy mimo wszystko nie mamy przekonania, iż dobrana przez nas taryfa jest prawidłowa?
Jeżeli jesteśmy nowymi graczami na rynku handlu międzynarodowego, lub nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, to najlepiej jest skorzystać z usług doradcy celnego który poprowadzi Was za rękę, doradzi, wskaże furtki i możliwości. Doradca celny pomoże również zawrzeć umowy z agencjami celnymi i będzie pośredniczył przy odprawach. Dopasuje również odpowiedni kod taryfy celnej do waszych produktów a co najlepsze, wystąpi w Waszym imieniu do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z wnioskiem o nadanie Wiążącej Informacji Taryfowej.
Korzyści z posiadania WIT
WIT jest najbardziej bezpiecznym krokiem przy posługiwaniu się taryfą celną. Ten przydatny papierek daje nie tylko pewność, że kod HS został prawidłowo dopasowany, ale też stanowi swojego rodzaju zabezpieczenie dla podmiotów importujących lub eksportujących towary przed przykrymi konsekwencjami związanymi z błędnym zadeklarowaniem towaru przy odprawie celnej. Dzieje się tak, ponieważ przez cały okres jego obowiązywania (WIT jest ważny przez okres 3 lat od momentu wydania) posługujemy się kodem taryfy przydzielonym do określonego produktu z gwarancją, że organy celne nie mogą zakwestionować jego ważności, a więc i zmienić obowiązującej stawki celnej. A ponieważ WITy obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej daje nam to bezpieczeństwo, że konkretny produkt na każdym urzędzie będzie oclony tak samo.
Innymi słowy: jeżeli uzyskamy WIT na towar A, który objęty jest 3% stawką cła, ale ten kod taryfy nie spodoba się innemu urzędnikowi, to na czas trwania WITa nie może on nam narzucić zmiany kodu HS (oraz naliczyć innej stawki celnej).
WIT to przydatny sposób by rozwiać wątpliwości, czy dobrze sklasyfikowaliśmy nasz towar, i by móc spać spokojnie nawet po upływie jego ważności.