PROCEDURY CELNE
Nie musisz poświęcać cennego czasu na samodzielne zagłębienie się w informacje o danej procedurze – my zajmiemy się szczegółowym wyjaśnieniem konkretnej procedury celnej. Doradzimy Ci też jakie procedury celne w imporcie i eksporcie wybrać w określonej sytuacji. Pomożemy w tym, abyś mógł skorzystać z uproszczeń przewidzianych w prawie celnym.
Rodzaje procedur celnych
Jako eksperci celni z wieloletnim doświadczeniem, możemy Ci zapewnić profesjonalną pomoc niezależnie od rodzaju procedury celnej. Doradzamy między innymi w przypadku procedur celnych takich jak:
- procedura składowania celnego: produkty spoza UE mogą być przechowywane w składach celnych – obszarach lub lokalizacjach zatwierdzonych przez organy celne, będących jednocześnie pod ich nadzorem. Towary te mogą w ten sposób być składowane bez konieczności uiszczania opłat celnych i dodatkowych kosztów związanych z importem.
- procedura dopuszczenia do obrotu: celem tej procedury jest spełnienie wszystkich wymagań importowych, by w konsekwencji możliwa stała się sprzedaż towarów na rynku UE. Aby spełnić wymogi muszą zostać uiszczone wszystkie konieczne cła i opłaty. Należy również posiadać pozwolenia na przywóz towarów objętych kontyngentami, a także zezwolenia i świadectwa.
- procedura wywozu: ta procedura dotyczy wyprowadzenia towarów, które posiadają status towarów unijnych, poza granice UE.
- procedura tranzytu: dotyczy sytuacji, w której towary spoza UE są przemieszczane pomiędzy różnymi miejscami na obszarze celnym UE bez nakładania ceł oraz innych opłat lub sytuacji, w której towary z UE są przemieszczane nie zmieniając statusu celnego.
- procedura końcowego przeznaczenia: procedura, która pozwala na obniżenie stawki celnej lub nawet zwolnienie z cła w przypadku towarów o szczególnym przeznaczeniu.
- procedura uszlachetniania czynnego: procedura dotyczy sytuacji, w której towary są przywożone do Unii Europejskiej w celu przetworzenia pod kontrolą celną, a następnie powrotnego wywozu, ale nie są na nie nakładane cła ani inne formalności.
- procedura uszlachetniania biernego: procedura dotyczy sytuacji, w której towary z UE zostają na pewien czas wywiezione poza obszar celny UE w celu ich uszlachetnienia.
- procedura odprawy czasowej: dotyczy towarów spoza UE, które mogą zostać wprowadzane na teren Unii bez potrzeby uiszczania należności celnych przywozowych, ale tylko w sytuacji, gdy towary te są przeznaczone do powrotnego wywozu bez zmiany.
- wdrożenia AEO: AEO – czyli Authorized Economic Operator, to status nadawany przedsiębiorcom w UE, który ich autoryzuje w międzynarodowym łańcuchu dostaw. Wdrożenia AEO stanowią proces, w którym przedsiębiorca dostosowuje się do wymogów i standardów potrzebnych do uzyskania tego statusu.
- weryfikacja pochodzenia towarów i pomoc w deklaracjach dostawcy
Skorzystanie z wyjaśnień i doradztwa związanego z procedurami celnymi w Nowak Consulting to spokojny sen o przyszłość Twojej firmy!
Wypełnij i wyślij formularz na kontakt@doradcacelny.pl lub napisz, a skontaktujemy się z Tobą