W jaki sposób potwierdzać wywóz towarów poza Unię Europejską by móc zastosować 0% stawkę VAT.
Dane pokazują, że mimo początkowego wyhamowania z powodu pandemii, a obecnie z powodu kryzysu spowodowanego wojną na Ukrainie, polscy przedsiębiorcy dalej chętnie wysyłają swoje produkty poza Unię Europejską i przyczyniają się do wzrostu eksportu.
Niezależnie od ilości transakcji, zarówno nowi jak i doświadczeni eksporterzy często mają wątpliwości, czy dostawa może być opodatkowana zerową stawką VAT. Bowiem by skorzystać z 0% VAT dla towarów wywożonych poza Unię Europejską, należy prawidłowo udokumentować eksport.
By spełnić warunki stosowania zerowej stawki VAT na eksport towarów, muszą być spełnione dwa warunki określone w ustawie o VAT:
- towar musi zostać dostarczony do Państwa poza Unią Europejską
- podatnik będzie posiadał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.
Ustawa o podatku od towarów i usług określa w swoich zapisach, że jednym z dokumentów potwierdzających wywóz towarów może być:
- Dokument w formie elektronicznej, wygenerowany z systemu teleinformatycznego, za pośrednictwem którego złożono zgłoszenie wywozowe lub wydruk tego dokumentu potwierdzony przez urząd celny – czyli komunikat IE-599;
- Dokument w formie elektronicznej, otrzymany z innego źródła niż system teleinformatyczny służący do obsługi zgłoszeń wywozowych, potwierdzony przez właściwy organ celny;
- Zgłoszenie wywozowe w papierowej formie, złożone poza wyżej wspomnianym systemem teleinformatycznym, bądź jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny – dokument SAD.
Zapis art. 6a ust o VAT prezentujący możliwe sposoby potwierdzenia wywozu został skonstruowany tak, by nie zamykać podatnikowi katalogu dokumentów będących właściwymi do uznania eksportu. W praktyce jednak organy celnej najbardziej pożądają komunikat IE-599 jako jedyny wiarygodny dowód.
Jak zatem postąpić, gdy po dostawie towaru do naszego klienta wciąż nie otrzymaliśmy potwierdzenia wywozu?
Najważniejsze jest nie czekać do ostatniego momentu, gdy zbliża się termin złożenia deklaracji podatkowej w którym ujmiemy naszą transakcję. Jeżeli kilka dni po opuszczeniu terenu Unii Europejskiej nie dotrze do nas elektroniczny komunikat wywozowy, powinniśmy zacząć gromadzić alternatywne dowody potwierdzające wywóz. Takimi alternatywnymi dokumentami mogącymi służyć do potwierdzenia wywozu mogą być: potwierdzenie doręczenia do kontrahenta zlokalizowanego poza Unią Europejską w postaci podpisanego przez odbiorcę towaru listu przewozowego, potwierdzenie dokonania przez odbiorcę towaru odprawy celnej w imporcie, oświadczenie spedytora o wywiezieniu towaru poza Unię Europejską.
Na podstawie wspomnianych możemy przyjąć, że towar opuścił teren Wspólnoty i rozliczyć transakcję jako eksport. Niemniej, jeżeli chcemy uniknąć ryzyka podatkowego lub nieprzyjemnej przepychanki z organami celnymi, możemy również złożyć wniosek o alternatywne potwierdzenie wywozu załączając pozyskane dokumenty jako dowody w sprawie.
Autorka:
Monika Nowak
Powyższy temat został opisany w sposób ogólny. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej opinii, szkolenia lub pomocy w zakresie prawa celnego, skontaktuj się z Nowak Consulting – Doradztwo Celne.