Handel z Wielką Brytanią po Brexicie.
Odkąd Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, a Brexit stał się faktem, wymiana handlowa pomiędzy krajami unijnymi, w tym Polską, a partnerami z Wysp stała się dużo bardziej skomplikowana. Jednak mimo Brexitu, Wielka Brytania wciąż jest jednym z czołowych importerów na świecie, który musi zapewnić stałe dostawy towarów dla bisko 67 mln konsumentów.
Dane liczbowe okazują, że na koniec 2021 roku wymiana handlowa między Polską a Zjednoczonym Królestwem była warta 19,5 mln GBP, z czego import wynosił 13,4 mln GBP. Plasuje to Polskę na 17-tym miejscu w kategorii największych partnerów handlowych Wielkiej Brytanii.
Prognozy na przyszłość pokazują, że przedsiębiorcy w Polsce, mimo Brexitu, wciąż chcą handlować z Wielką Brytanią, a dodatkowo ze względu na bardziej przejrzyste procedury podatkowe na Wyspach, coraz częściej interesują się rejestracją swoich firm na wyspach.
Sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii.
Polska jest jednym z bardziej istotnych eksporterów żywności do Anglii. Wśród najchętniej kupowanych produktów można wymienić mięso drobiowe, mięso wieprzowe i wołowe, wyroby zbożowe, artykuły cukiernicze, przetwory owocowe, wyroby mleczne, a nawet ryby.
Prócz artykułów spożywczych, wzrasta również eksport towarów budowlanych a także towarów stolarskich. Ma to przede wszystkim związek z wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na nowe mieszkania, oraz dotacjami brytyjskiego rządu w sektor budowlany.
Jeżeli Państwa firma planuje rozpocząć wymianę handlową z Wielką Brytanią, lub już uczestniczy w tym obrocie, przy wywozie towarów powinna dokonać odprawy eksportowej tak jak w przypadku handlu z tzw krajami trzecimi. Przed samym rozpoczęciem procedury wywozu należy pozyskać numer EORI, oraz ustalić warunki dostawy i prawidłowo przygotować dokumenty.
Kupno towarów z Wielkiej Brytanii.
Wśród najchętniej kupowanych towarów w Wielkiej Brytanii i sprowadzanych do Polski są wyroby mięsne, odzież, produkty i przetwory spożywcze, surowe i przetworzone oleje ropy naftowej, wyroby chemiczne i farmaceutyczne, oraz wiele innych towarów.
Od 1 stycznia 2021 roku cały import z Wielkiej Brytanii na teren Unii Europejskiej jest objęty koniecznością dopełnienia formalności celnych, a handel musi być zgodny z przepisami i normami strony importującej. Dopuszczenie towaru do obrotu jest zależne od spełnienia tych warunków oraz, jeżeli charakter produktu tego wymaga, posiadania wszystkich wymaganych certyfikatów bezpieczeństwa. Towary mogą także podlegać kontroli instytucji sanitarnych. W gestii importującego jest sprawdzenie obowiązujących przepisów i norm, oraz dopilnowanie ich spełniania. Nawet drobna niezgodność może powodować zatrzymanie towaru na odprawie, przykre konsekwencje karno-finansowe dla kupującego, a nawet zwrot czy przepadek ładunku.
W związku z Brexitem, towary importujące są obłożone określonymi cłami, jednak importer może skorzystać z preferencyjnej stawki celnej jeżeli kupowany produkt posiada preferencyjne pochodzenie. W tym celu podmiot zarejestrowany w Unii Europejskiej i sprowadzający ładunek na teren Wspólnoty powinien zatroszczyć się o prawidłowe określenie pochodzenia towarów i zastosowanie reguły pochodzenia zgodnie z obowiązującą umową handlową pomiędzy UE, a Zjednoczonym Królestwem.
Zmiany w obrocie z Wielką Brytanią od 2022 roku.
W 2022 roku zaczynają obowiązywać kolejne zmiany w obrocie towarowym z Wielką Brytanią, co dodatkowo utrudni wymianę handlową między Wspólnotą a tym krajem zwłaszcza, że dotyka grupy towarowe które są najczęściej kupowane. Podmioty, które nie chcą być objęte sankcjami karnymi lub finansowymi, oraz którym zależy na uniknięciu zakłócenia łańcuchu dostaw, powinny odpowiednio zaznajomić się z aktualizacjami i przygotować swoje przedsiębiorstwa do działania zgodnie z nowymi przepisami.
Wśród zmian jakie nastąpią w wymianie handlowej pomiędzy krajami Wspólnoty a Wielką Brytanią należy wymienić:
- objęcie obrotu towarowego między Unią a Wielką Brytanią dodatkową kontrolą celną
- obowiązkowa rejestracja w systemie GVMS. Bez rejestracji nie będzie możliwe przekroczenie granicy między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską, wstęp na pokład promu, oraz dokonanie odprawy celnej przewożonych ładunków
- wymóg prenotyfikacji dla produktów roślinnych i pochodzenia zwierzęcego, który oznaczać będzie konieczność wcześniejszego zgłoszenia roślin i produktów roślinnych niskiego ryzyka, produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO), produktów pochodzenia zwierzęcego (ABPs), żywności wysokiego ryzyka oraz pasz pochodzenia niezwierzęcego (HRFNAO)
- obowiązywać zacznie wymóg wystawiania oświadczenia o bezpieczeństwie i ochronie( GB Safety & Security) do wszystkich przewozów z krajów Unii do Wielkiej Brytanii.
Wszystkich przedsiębiorców chcących rozwinąć skrzydła na rynku konsumenckim w Wielkiej Brytanii zapraszamy do kontaktu z Nowak Consuling – Doradztwo Celne. Oferujemy Państwu wsparcie konsultingowe w zakresie prawa celnego, oraz przeszkolimy z zagadnień związanych z Brexitem. Pomagamy również przy weryfikacji dokumentów oraz przy składaniu wniosków o wymagane certyfikaty.